Apgūsti SUPošanu!
Arvien biežāk sāk parādīties bildes ar cilvēkiem uz SUP dēļiem. Vai tas ir pēdējo vasaru trends vai tomēr gana nopietna aktivitāte!? To es vēlējos noskaidrot, tāpēc devos pati izmēģināt SUPošanu ezerā. Ja vēl neesi paspējis, tad šī vasara ir īstais laiks, lai izmēģinātu SUPošanu. Tas būs lielisks laika pavadīšanas veids ar draugiem vai ģimeni.
Kas ir SUP dēlis un SUPošana
SUP (stand up paddleboarding – angļu val.) ir visai plats, stabils sērfa dēlis, kas ļauj pārvietoties pa ūdeni airējot ar vienu airi. Tas ir aktīvas atpūtas veids, kas pēdējos gados ir kļuvis populārs visā pasaulē.
Nebaidies, ja neproti peldēt
Nemācēšanai peldēt, nevajadzētu būt iemeslam, lai atteiktos no SUPošanas. Arī manas peldēšanas prasmes ir ļoti sliktas, taču tas neaptur izmēģināt dažādas sportošanas iespējas virs ūdens virsmas. Visās SUP dēļu nomās tiek piedāvātas drošības vestes, tāpēc nav jābaidās, ka var pazust līdzsvars un var gadīties iekrist ūdenī. Mierīga SUPošana var pat palīdzēt pārvarēt bailes no ūdens. Turklāt, tas rada fantastisku sajūtu, it kā būtu iespējams staigāt pa ūdens virsmu.
Vai ir tik viegli, kā izskatās?
Skatoties skaistās fotogrāfijas ar SUPotājiem ezeros vai upēs, airēšana stāvus var šķist salīdzinoši viegla nodarbe. Izmēģinot airēšanu uz SUP dēļa, varu teikt, ka tas ir maldīgs uzskats. Atrašanās uz SUP dēļa, prasa no cilvēka koncetrēšanās spējas, modrību kā arī labu fizisko sagatavotību. Tas viss, lai neieveltos ūdenī.
Galvenie ieguvumi SUPojot:
• Uzlabo garastāvokli
• Uzlabo līdzsvara saglabāšanas spējas
• Nostiprina ķermeņa muskulatūru
SUPojot ļoti tiek nodarbināti kāju muskuļi, lai noturētu līdzsvaru. Rokas, mugura un pleci tiek nodarbināti airējoties un virzot dēli uz priekšu. SUPojot tiek nostiprināta arī vēdera muskulatūra.
• Uzlabo sirds veselību
Kā ikviena sportiska aktivitāte, tā arī SUPošana var uzlabot sirds veselību un pat mazināt sirdslēkmes un insulta iespējamību.
• Mazina stresu
Airēšana uz SUP dēļa, ļauj nedomāt par apkārtnes problēmām, jo visas domas tiek koncentrētas uz līdzsvara turēšanu. Turklāt ūdens palīdz nomierināties un mazina stresu.
SUPošana kā treniņš
Airēšanu uz SUP dēļa, noteikti var uzskatīt par labu treniņu, lai stiprinātu visas muskuļu grupas, kā arī lai atbrīvotos no dažiem liekajiem kilogramiem. Izvēloties SUPošanas vietu un laiku, vienlaicīgi sanāk izvēlēties sava treniņa intensitāti. Ja esi pārliecināts par savām koncentrēšanās spējām un līdzsvaru, izvēlies SUPot upē, vējainākā laikā. Cīņa ar viļņiem liks vairāk saspringt visām muskuļu grupām un trenēs izturību. Toties, ja vēlies mierīgāku treniņu, izvēlies ezeru, kur viļņi nebūs tik spēcīgi.
Mierīgākā ūdenī ir iespējams nodarboties ar jogu uz SUP dēļa. Tas sniedz jaunas iespējas, ja vingrošana telpās ir apnikusi. Protams, jārēķinās ar to, ka jogas laikā līdzsvars var zust, it īpaši, ja neesi pieredzējis, toties iekrišanu ūdenī ir jāuztver ar smaidu, jāatgriežas uz dēļa un jāturpina joga.
Izvēlies sev piemērotāko SUP dēli
Iespējams būsi jau novērojis, ka SUP dēļu nomās dēļi var atšķirties. Ir vairāki SUP dēļu veidi, pat tādi, uz kuriem vienlaicīgi var atrasties astoņi cilvēki. Pie izvēles iespējām ir piepūšams vai „cietais”dēlis. Piepūšamo SUP dēli būs vieglāk pārvietot un uzglabāt. Izpūstā veidā tas aizņem maz vietas, ir saliekams somā un viegli paņemas līdzi. Toties cieto dēli būs iespēja pārvadāt tikai uz auto jumta.
SUP dēļus var iedalīt vairākās kategorijās:
• Universālie dēļi (flatwater dēļi)
- Vairāk piemēroti atpūtai un ir diez gan stabili. Šiem dēļiem ir noapaļota forma, tāpēc tie nav paredzēti sacensībām. Pateicoties tam, ka universālie dēļi ir stabili, tie ir lieliski priekš iesācējiem, kas SUPošanu vēlas tikai pamēģināt.
• Tūrisma dēļi (allraound dēļi)
- Arī šie dēļi ir ļoti populāri. No universālā, tūrisma dēli vizuāli atšķir vien tas, ka tas ir nedaudz šaurāks. Šie dēļi ir piemēroti garākiem braucieniem pa upi, toties nebūs parocīgi ezeros, kur vairākas reizes vēlies mainīt virzienu, jo tos ir grūtāk pagriezt.
• Sacensību dēļi (rare dēļi)
- Nav piemēroti iesācējiem, bet gan vairāk tiem, kas ar SUPošanu nodarbojas kā ar sporta veidu. Sacensību dēļi nav tik stabili, jo tie ir garāki un šaurāki par citiem dēļu veidiem. Taču ar šiem dēļiem var lieliski pārbaudīt to ātrumu virs ūdens.
• Sērfošanas dēļi (surf dēļi)
- Šos dēļus izmanto tad, ja ir vēlme sērfot pa vilni. Tie ir mazāka izmēra ar spicu priekšgalu un šauru aizmuguri. Dēļi veidoti tieši priekš viļņiem, tāpēc nav piemēroti airēšanai garās distancēs, jo tos ir grūti noturēt taisnā virzienā.
Atrodi sev piemērotāko SUPošanas vietu
Protams, ir pieejamas vēl daudzas citas vietas, kur SUPot, vajaga tikai vēlmi un drosmi to izmēģināt!
Komentāri
Ierakstīt komentāru