Latviju iekaro alpakas
Latvijas dzīvnieku audzētavās un mazajos zoo ir iespējams apskatīt alpakas, kuras pirms vairākiem gadiem Latvijas teritorijā nebija vēl novērojamas. Par alpaku dzimteni var uzskatīt Dienvidameriku, tāpēc jābrīnās, kā šie dzīvnieki ir mērojuši tik garu ceļu un nokļuvuši arī mūsu dzimtenē. Kas ir šie dzīvnieki un kāpēc tie kļūst tik populāri, uzzini rakstā.
Izskatīgie un cēlie dzīvnieki
Daudzi alpakas jauc ar lamām, jo tām ir visai līdzīgs izskats. Alpakas ir kamieļu dzimtas mājdzīvnieki un, kā izrādās, to priekštece ir savvaļā dzīvojošā vikunja. Alpakas daudziem var izskatīties visai lielas un smagas, toties patiesībā to ķermeņi ir ļoti slaidi un smalki, kā arī tām ir ļoti garšs kakls un kājas. Alpakas vizuāli masīvas padara to vilna, kas izaug līdz pat 50 centimetriem gara. Biezais apmatojums palīdz alpakām pārciest dažādas gaisa temperatūru maiņas.Var izšķirt divas alpaku šķirnes – huacaya (huakaija) un suri. Huacaya ir populārāka šķirne audzēšanai, tās vilna ir īsāka nekā suri šķirnes alpakām, kā arī vilna ir cirtaina.
Šie dzīvnieki ir zālēdāji, ko ziemā var piebarot arī ar sienu. Vietās, kur ganās alpakas, zāle tiek ļoti cītīgi nograuzta, atstājot plānu zāles kārtiņu. Daudzi alpaku audzētāji joko, ka alpakas spēj aizstāt labus zāles pļāvējus, jo tās nokož zāles augšējo daļu, nevis zāli rauj ar saknēm.
Alpaku uzvedība
Alpakas ir ļoti ziņkārīgi dzīvnieki, tām patīk visu aplūkot, kā arī viņas ir ļoti modras un uzmanīgas. Sajūtot kādas briesmas, alpakas paziņo par to visam ganāmpulkam. Alpakas ir ļoti draudzīgas viena pret otru. Tām patīk dzīvot nelielos baros – tajā noteikti iekļaujas viens tēviņš un vairākas mātītes ar to mazuļiem. Alpaku mātīte var špļaut virsū nācējam, ja uzskatīs, ka tas apdraud viņas mazuli, bet lielākoties tās špļaudās tikai savā starpā. Kā arī, ciemojoties pie alpakām, noteikti vērā jāņem tas, ka viņām nedrīkst stāvēt aiz muguras. Alpakas nejutīsies droši, tāpēc var visai spēcīgi iespert.
Alpakas ir ļoti tīrīgi dzīvnieki. Tās pašas izveido sev „tualetes” vietas. Savas fekālijas atstāj īpašās vietās, veidojot kaudzes.
Tās var būt arī kaprīzas, ja tām netiek iztīrīts ūdenstrauks, alpaka ūdeni nedzers, pat ja būs ļoti karsta diena.
Interesanta ir alpaku dudināšana - ar to alpakas pauž savu noskaņojumu. Viesojoties alpaku audzētavā, šī dudināšana noteikti ikvienam uzlabos noskaņojumu. Ne velti alpakas izmanto arī meditācijā, jo tās ar savu draudzīgo attieksmi un dudināšanu palīdz noņemt stresu.
No Dienvidamerikas līdz Latvijai
Galvenokārt alpakas tiek audzētas Andu kalnu centrālajā un dienviddaļā. Dienvidamerikā alpakas ir mājdzīvnieki no kuriem tiek iegūta vilna. Toties 20.gadsimta beigās alpakas sāka audzēt arī citās valstīs, kā piemēram, ASV, Austrālijā, Jaunzēlandē un Nīderlandē. Lai gan lēnām šie dzīvnieki tika izvesti no Dienvidamerikas uz citām valstīm, joprojām tieši šeit ir vislielākā alpakas vilnas iegūšanas vieta.
Pamazām alpakas ir atceļojušas arī līdz Latvijai, kur joprojām tās tiek uzskatītas par neparastiem dzīvniekiem. Lai gan alpakas ir labi iedzīvojušās Latvijas klimatiskajos apstākļos, audzētājiem ir jāpievērš liela uzmanība tam, kā pareizi rūpēties par šiem dzīvniekiem.
Ekskluzīvā alpaku vilna
Galvenais alpaku audzēšanas iemesls ir to vilna, no kuras gatavo dažādus adītos izstrādājumus. Alpaku vilna aug pa visu tās ķermeni un tā tiek cirpta reizi gadā. Vilna var būt ļoti dažādās krāsās un toņos. No vienas alpakas ir iespējams iegūt 2,2 - 4,5 kilogramus vilnas.
Alpaku vilna ir gan daudz izturīgāka, gan siltāka nekā aitas vilna. Vislielākais labums ir tas, ka alpaku vilna nesatur lanolīnu un taukvielas, tāpēc tā nav alerģiska un ir brīva no putekļu ērcītēm. Tas nozīmē, ka cilvēki, kuriem ir alerģija no dzīvnieku spalvām, var nēsāt alpaku vilnas izstrādājumus. Pateicoties tam, ka alpaku vilnas šķiedras ir garas, izstrādājumi neveļas, toties mazgājoties var nedaudz sarauties. Alpakas vilnai piemīt zīdains spīdums, kas padara tās izstrādājumus vēl īpašākus.
Bieži vien vilnas izstrādājumi liekas nepatīkami ādai, toties alpaku vilnai piemīt kašmira mīkstums, līdz ar to, tās izstrādājumi ir patīkami valkāšanai.
Alpaku audzētavas un ZOO Latvijā
Alpakas ir ļoti sabiedriskas un draudzīgas gan savā starpā, gan pret cilvēku, tāpēc droši pie tām var doties arī tūristi. Latvijā ir vairākas vietas, kur interesentiem ir iespēja apskatīs alpakas un uzzināt par tām dažādus interesantus faktus:
• Kamieļu parks „Rakši” – Amatas novada, Drebešu pagastā pirmās alpakas tika atvestas 2008.gadā
• Zemnieku saimniecība „Ķirpji” – Vānes pagastā „Ķirpjos” ir viens no lielākajiem alpaku ganāmpulkiem Baltijā
• „Alpaku sala” - atrodas Bebrenes pagastā, Ilūkstes novadā. Piedāvā ekskursijas, iegādāties vilnu, kā arī konsultācijas topošajiem alpaku īpašniekiem
• „Griezītes Alpakas” – Ērgļu novadā dzīvo angļu pāris, kas savā saimniecībā uzņem angliski runājošus tūristus, lai iepazīstinātu tos ar alpakām
• „Rika ZOO” – Vecpiebalgā pa pakalniem ir iespējams pastaigāties kopā ar alpakām.
• „ZOO Rezidence” – Salaspils novadā piedāvā ekskursijā iepazīt gan alpakas, gan daudzus citus dzīvniekus
• Mini ZOO „Dobuļi” – Arī Iecavas novada zoo ir iespējams satikt dažas alpakas
• JuRita Mini Zoo – Daugavpils novadā, Naujenes pagastā iespējams apskatīt dažādus kamieļu dzimtas dzīvniekus, tai skaitā alpakas
• Zemnieku saimniecība „Akati” – Krāslavas novadā apskatot dažādus putnus, kas atrodas saimniecībā, var apskatīt arī alpakas.
• Rančo „Ozolmājas” – Balvu novadā iespējams apskatīt vairāku krāsu alpakas
• Ja negribās doties kaut kur tālu, tad apskatīt alpakas var arī Rīgas ZOO
Ņem vērā - Alpakas nedrīkst barot, ja to nav atļāvuši alpaku saimnieki! Lielākoties, tām ir speciāla diēta.
Foto: Dārta Pavlovska
Komentāri
Ierakstīt komentāru